Scrum Guide 2020 cz. 3/3
W biologii artefakty to struktury, które powstają w wyniku procesów technicznych związanych z przygotowywaniem preparatów do badań.
Nie występują one w naturalnym środowisku organizmów.
Artefakty te mogą być mylone z prawdziwymi strukturami w organizmach, co może prowadzić do błędów w interpretacji wyników badań.
Na szczęście ten artykuł nie jest o biologii, tylko o Artefaktach w Scrumie.
Artefakty Scruma
W poprzednich wpisach opartych o Scrum Guide’a pisałem o rolach i wydarzeniach.
Linki podaję pod koniec wpisu.
Scrum oprócz nich posiada trzy artefakty, które tworzą pewną całość.
Jakie są Artefakty Scruma?
- Product Backlog
- Sprint Backlog
- Increment (przyrost)
Artefakty Scruma ostały stworzone w celu uporządkowania informacji. To sprawia, że są przejrzyste dla czytającego.
Ma to swoją konkretną funkcję. Każdy, kto odczytuje informacje z powyższych artefaktów i sprawdza ich zgodność z tym, co wykonał, ma dokładnie ten sam punkt odniesienia.
Dzięki temu unikamy sytuacji, w których jedna, tak samo wykonana praca przez dwie osoby może być w jednym przypadku zaakceptowana, a w drugim nie.
Myślę, że ten przykład bardziej odnosi się do produkcji ubrań, czy części samochodowych niż do programowania.
Każdy z Artefaktów Scruma ma zawartą informację o sposobie mierzenia postępów. To definicja, obrazująca kiedy postęp jest, a kiedy nie.
W Scrumie nazywamy to Zobowiązaniem.
- Product Backlog -> Cel Produktu
- Sprint Backlog -> Cel Sprintu
- Increment (przyrost) -> Definicja Ukończenia
Ta informacja w prosty sposób pozwala na przejrzystość pracy zarówno w naszym zespole, jak i u osób korzystających z naszej pracy.
Product Backlog
Wyobraź sobie listę funkcjonalności, którą ma spełniać produkt, lub jego kolejna wersja. Ta lista jest jedynym miejscem, z którego zespół pobiera zadania do wykonania.
Nie znaczy to, że ta lista nie może się zmieniać. Backlog jak wiele rzeczy w filozofii Agile nie jest sztywny i niezmienny.
Pamiętasz wydarzenie, jakim jest Planowanie Sprintu? Na nim wybieracie z zespołem te elementy backlogu, które uznacie za możliwe do ukończenia w czasie trwania sprintu.
Zdarza się, że te elementy są za duże i trzeba je podzielić.
Tutaj znowu wracamy do artykułu o wydarzeniach w Sprincie i do Refinementu, czyli doskonalenia Product Backlogu.
To dobry czas na podzielenie tych elementów na mniejsze części. Nie zawsze jest to łatwe zadanie, czasem musimy wykazać się kreatywnością. Możecie razem z zespołem doprecyzować zakres danych elementów tak, żeby dało się je wykonać w czasie jednego sprintu.
Pamiętaj, że osobami, które są odpowiedzialne za oszacowanie wielkości elementów, są deweloperzy, lub osoby bezpośrednio zajmujący się produkcją.
Zobowiązanie Product Backlogu – Cel Produktu.
Jak najprościej opisać cel produktu? To opis produktu, który ma powstać. Stanowi on punkt odniesienia w procesie planowania.
Elementy Product Backlogu możemy zmieniać i dostosowywać do naszego Celu.
Cel Produktu określamy jako przyszły stan naszego produktu. To pomoże nam zaplanować, co będziemy robić. Ten cel wpisujemy do Product Backlogu, a reszta tego dokumentu opisuje szczegóły dotyczące tego, jak go osiągniemy. Cel produktu jest długoterminowy. Możemy go realizować poprzez cykl powtarzających się sprintów, w których realizujemy jeden konkretny cel.
Czym w ogóle jest produkt? To sposób na dostarczenie wartości. Może to być usługa lub produkt fizyczny. Tworząc produkt, określamy jego:
- granice,
- interesariuszy,
- użytkowników końcowych,
- klientów.
Co, jak, i po co? Sprint Backlog i jego trzy wiedźmy:
- Co?
Elementy z listy funkcjonalności, które wybraliśmy do wdrożenia w obecnym sprincie. - Jak?
Sposób, w jaki dowieziemy wybrane funkcjonalności. - Po co?
Określony cel naszego sprintu.
Znowu całą robotę zrzucamy na tych biednych deweloperów. Sami mają sobie wybrać elementy z Backlogu Produktu, stworzyć Backlog Sprintu i jeszcze go aktualizować. Mogliby jeszcze dostarczyć te funkcjonalności.
Właściwie takie jest zadanie osób bezpośrednio związanych z produkcją czy to oprogramowania, czy np. części do samochodu.
Czy lubisz, kiedy ktoś narzuca Ci swój plan pracy? Pewnie nie. Dlatego właśnie wolisz stworzyć swój własny. Sam decydujesz, co, jak i kiedy jesteś w stanie dostarczyć.
W ten sam sposób mogą robić osoby z Twojego zespołu.
Sami tworzą plan pracy. Sami go aktualizują, dzięki czemu wiedzą, gdzie się aktualnie znajdują.
Pomaga w tym też Daily Scrum
Zobowiązanie Sprint Backlogu – Cel Sprintu
Produkt, który tworzycie razem z zespołem, składa się z mniejszych projektów, części, które trzeba ze sobą poskładać. To, co zaleca Scrum Guide, to dążenie jednocześnie do tylko jednego celu.
Dlatego Cel Sprintu jest jedynym, który mamy zamiar osiągnąć. Jednocześnie nie narzucamy naszemu zespołowi sposobu na osiągnięcie tego celu. Tutaj przypomnę, że założeniem Scruma jest zespół w pełni kompetentny do wykonania zadanej pracy.
Przykład:
Zatrudniamy osoby do marketingu. Określamy zasady, jakimi się kierujemy w naszej organizacji i ramy jej działalności. Określamy cel do osiągnięcia, jakim może być pozyskanie w każdym miesiącu 10 nowych klientów.
Skoro zatrudniasz specjalistów, to nie narzucaj im, że reklama ma być tylko i wyłącznie na facebooku, bo Ty tam jesteś. A ostatnio to podobała Ci się taka reklama z IKEA, gdzie nawiązywali do Oscarów. No super była, taką właśnie chcę.
Nie wiem, ile wiesz o reklamach. Ten sposób nie zadziała. Może nawet przynieść efekt odwrotny i odciągnąć od Ciebie obecnych klientów. Ustalasz cel i wymagasz dowiezienia. Tylko tyle i aż tyle.
Dzięki takiemu podejściu zespół może w pełni skupić się na swojej pracy. Jeszcze jedną zaletą jest granie do jednej bramki. Mamy jeden cel i wspólnie całym zespołem go realizujemy. Jeśli kolega zrobi coś źle, to ja też na tym tracę. To skłania do wzajemnego wspierania się w ramach zespołu.
Scrum Guide dokładnie określa moment, w którym definiujemy Cel Sprintu.
Jest to Planowanie Sprintu. Twój zespół mając określony cel, korzysta z elementów Backlogu Sprintu – zadań, które mają do wykonania. Może wystąpić sytuacja, w której zespół zauważy, że Cel Sprintu może nie zostać osiągnięty poprzez realizację zadań, które sobie wybrali. Wtedy istotna jest współpraca z Właścicielem Produktu. Poprzez rozmowę dopuszczalne jest negocjowanie zakresu Sprint Backlogu, tak, żeby możliwe było dowiezienie wartości.
Po staropolsku – increment, po nowopolsku – przyrost.
Ostatni z artefaktów scruma
Pamiętasz z dzieciństwa jak ciotka, której nie widziałeś (i dobrze) od roku, nagle Cię zobaczyła i mówi:
“Ale Ty urosłeś Ty mój Piotrusiu kochany. Wczoraj byłeś taki mały, a dzisiaj to już chyba się za dziewczynami ogląda, co?”
Powiedzmy sobie szczerze. Nie urosłeś z wczoraj na dzisiaj. Rosłeś przez ostatni rok. Specjalnie jadłeś szpinak i dopychałeś brukselką, żeby być duży i silny.
To samo robi Twój zespół produkcyjny w czasie Sprintu. Dostarcza przyrost.
W poprzednim Sprincie urosłeś, w obecnym budujesz masę mięśniową. W kolejnym Sprincie masz zamiar nauczyć się pisać wiersze. Wszystkie te elementy składają się na stworzenie całego gotowego produktu, jakim jesteś Ty.
Przepraszam za porównanie Cię do produktu. 🙂
Zauważyłeś, że każdy z tych przyrostów jest w jakiś sposób użyteczny? To jedna z głównych zasad pracy w Scrumie. Dostarczone elementy – przyrosty są użyteczne. Możemy pokazać ich działanie interesariuszom po zakończeniu Sprintu. Niech będą z nas dumni – jak ciocia.
Kiedy można dostarczyć interesariuszom ukończony przyrost?
Wtedy, kiedy jest gotowy. Teoretycznie dopiero podczas Sprint Review dokonujecie z zespołem oceny przyrostu. Jednak jeśli jesteście pewni, że przyrost został ukończony, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przedstawić go interesariuszom. To okazja do uzyskania wcześniejszej informacji zwrotnej.
Zobowiązanie Przyrostu – Definicja Ukończenia
Wiesz, że dobrą praktyką w wytwarzaniu produktu jest opisanie już na wstępie, kiedy uznajemy go za ukończony? Ten opis to właśnie Definicja Ukończenia. Jeśli dany element z Backlogu, nad którym pracujemy, osiągnie etap zgodny z Definicją Ukończenia, uznajemy go za przyrost.
Dzięki określonej Definicji Ukończenia każda osoba z zespołu ma szansę w ten sam sposób rozumieć, co zostało wykonane w trakcie tworzenia przyrostu.
Wiemy też, czy element Backlogu, nad którym pracujemy, może zostać przedstawiony podczas Przeglądu Sprintu, czy musimy odłożyć go na później.
Tworząc Definicję Ukończenia, bierzemy pod uwagę także standardy obowiązujące w naszej organizacji. Jest to traktowane jako kryterium minimalne.
Tu znajdziesz:
– Scrum Guide
– Wydarzenia w Scrumie, Planowanie Sprintu, Refinement, Przegląd Sprintu
– Właściciel Produktu, Zespół deweloperski
[…] 3 Artefakty o potężnej mocy […]