Zaangażowanie

Co to znaczy być dobrym Scrum Masterem?

Nie wiem, nie jestem Scrum Masterem.
Pytanie, które postawiłem jest po prostu tytułem artykułu, który zainspirował mnie do tego wpisu. Mariusz Chrapko w pewnym miejscu swojego artykułu podaje taką myśl, że dobry Scrum Master umie sobie odpowiedzieć na pewne pytania. Jednym z nich było:

Co może zrobić, żeby lepiej wyzwalać zaangażowanie w zespole (potrafi wymienić 5-10 konkretnych rzeczy)”

Spróbuję napisać odpowiedź w formie instrukcji dla samego siebie w przyszłości. Pierwszą myślą, która mi przyszła była grywalizacja. Na szczęście przypomniałem sobie, że działa ona tylko na krótkich dystansach. Co w takim razie sprawia, że zespół jest zaangażowany?
Podstawy.

Pozwól członkom zespołu wyrażać swoje zdanie i wysłuchaj ich opinii.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakim jesteś liderem? Czy rządzisz i dzielisz, czy słuchasz i łączysz? Ludzie lubią się angażować i szukają swoich małych celów. Jeśli pozwolisz im na ich poszukiwanie, znajdowanie i osiąganie, sprawisz, że będą cały czas gotowi do podejmowania kolejnych wyzwań.

Spraw, że cele projektu i oczekiwania w stosunku do zespołu będą jasne i przejrzyste.

Brzmi to jak truizm posypany odrobiną magicznego proszku, ale to próba osiągnięcia balansu pomiędzy mikrozarządzaniem a wmawianiem sobie, że jesteśmy zwycięzcami. Jednym z trzech filarów Scruma jest transparentność, która objawia się między innymi w tym, że każda osoba z zespołu wie i rozumie, dokąd zmierzamy i dlaczego. Cele i oczekiwania muszą być konkretne. Możemy nawet pokusić się o ich zdefiniowanie metodą SMART (Specific, Measurable, Attainable, Relevant, Time-bound) lub SMARTER (+Evaluated, Reviewed).

Stwórz przestrzeń,

w której członkowie zespołu czują się bezpiecznie w wyrażaniu swoich opinii i obaw. Punkt podobny do tego o słuchaniu zespołu, a nawet wynikający z niego. Jeśli członkowie Twojego zespołu czują, że są wysłuchiwani, częściej się otwierają.

Rozwijaj zespół.

Współpraca z organizacją to jedno z zadań Scrum Mastera. Scrum Master jest obserwatorem, który zauważa wąskie gardła i potrafi wskazać miejsca i procesy, które można poprawić. Jeśli widzisz, że członkowie Twojego zespołu chcą się rozwijać, umożliwiaj im to. Być może uda Ci się doprowadzić do tego, że Twoja organizacja umożliwi udział w dodatkowych szkoleniach wybranych przez zespół.

Motywuj i doceniaj członków zespołu za ich wkład w projekt.

Kiedy ostatnio zdarzyło Ci się pochwalić kogoś tak po prostu, za to że wykonał swoją codzienną pracę? Daniel Kahnemann opisał w swojej książce “Pułapki Myślenia” błąd poznawczy polegający na niebraniu pod uwagę efektu powrotu do średniej. Jeśli ktoś wykona swoje zadanie ponadprzeciętnie dobrze, to najprawdopodobniej następnym razem wykona je gorzej – wróci do średniej. Może nam się wydawać, że to przez to, że tą osobę pochwaliliśmy. Podobnie jest z odwrotną sytuacją – członek zespołu zawali swoje zadanie i dostanie od nas reprymendę. Następnym razem prawdopodobnie wykona je lepiej, ale nie jest to efektem naszej reprymendy, jak nam się może wydawać. Dlatego doceniajmy nasz zespół regularnie i wspierajmy go w trudniejszych momentach. Docenianie to zauważanie drugiej osoby, jej wysiłków, a nie tylko efektów.

Otwórz się i podejdź konstruktywnie do rozwiązywania problemów.

Czy zawsze uważasz, że Twój pomysł jest najlepszy? Czy zawsze postępujemy zgodnie z zaleceniami ekspertów? To rzeczywiście często najlepsza opcja, ale może prowadzić do stagnacji i oczekiwania na decyzję konkretnego eksperta.

Redukuj ograniczenia.

Jedną z odpowiedzialności Scrum Mastera jest usuwanie przeszkód. Polega to na zapewnieniu, że zespół może pracować bez zakłóceń. Spróbuj wyobrazić sobie sytuację, w której doprowadzasz do tego, że zespół ma możliwość pracy głębokiej (deep work) przez kilka godzin w ciągu dnia. Zespół, który ma szansę na wykonanie pracy, do której się zaangażował, jest efektywniejszy. Przerywanie takich zadań wywołuje frustrację i niechęć do ich wykonywania.

Utrzymuj regularną komunikację wewnątrz zespołu.

Deep work dla wielu osób jest idealnym narzędziem do zwiększenia efektywności. Jednak uciekanie się do niego i brak kontaktu z zespołem może prowadzić do rozjechania się celów. To, czym różni się zespół od grupy osób, to wspólny cel. Zespół go posiada i dąży do niego wspólnie. Dlatego potrzebuje ciągłej komunikacji. Czasem wystarczy do tego Daily Scrum, a czasem potrzebne będą dodatkowe wyjścia na pizzę lub wspólne warsztaty.

Pozwól na eksperymenty.

Nie zawsze wiemy, jak wykonać zadanie najlepiej. Wsparcie w rozwoju kreatywności, pozwalanie na nieszablonowe rozwiązania tylko po to, żeby sprawdzić, czy zadziałają, sprawia, że zespół może bardziej otworzyć się na nowe pomysły. Możesz organizować burze mózgów i zachęcać do wyrzucania z siebie pomysłów, które mogą wydawać się bezsensowne i nielogiczne. Czasem czyjaś perspektywa może sprawić, że cały zespół spojrzy na Wasz projekt inaczej niż do tej pory.

Zadbaj o harmonogram pracy.

Przypominaj zespołowi, że praca to tylko fragment ich życia. Zaangażowanie w nią nie oznacza 24 godzin na dobę myślenia o niej. Takie podejście niestety bardzo obniża efektywność i kreatywność, nieuchronnie prowadząc do wypalenia zawodowego. Dobry zespół to wypoczęty zespół. Ludzie, którzy są kreatywni, otwarci i zaangażowani, nie biorą się znikąd. To często osoby, które potrafią zadbać o ten mityczny “work-life balance”.

Co Ty myślisz o tych sposobach?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x