Design Thinking

Rok 1808.

Pellegrino Turri tworzy dla swojej niewidomej ukochanej pierwszą maszynę do pisania.

Rok 1872.

Alexander Graham Bell wynajduje telefon, gdy próbuje rozwiązać problemy osób niesłyszących.

Rok 1972.

Vint Cerf programuje pierwszy protokół do obsługi e-maili, żeby móc rozmawiać na odległość ze swoją niesłyszącą żoną.

Co łączy te wynalazki?

Empatia, która pozwoliła ich twórcom stworzyć coś dla drugiego człowieka.

Te wynalazki miały rozwiązywać rzeczywiste problemy, z którymi się zetknęli.

Empatia jest elementem, bez którego żaden z nich nie poszedłby dalej. Nie byłoby odkrycia problemu, pomysłu, projektu i kolejnych prób przybliżających do znalezienia rozwiązania.

Te wymienione wyżej elementy składają się na coś, co dzisiaj nazywamy…

Design Thinking

“Odkryj tajemnicę tworzenia rozwiązań skrojonych na miarę człowieka.”

Takie słowa powiedział… Własciwie nie wiem czy ktoś tak powiedział.

Choć mam nadzieję, że odkryję przed Tobą choć mały fragment tego, czym jest Design Thinking i do czego może Ci się przydać.

Myślenie projektowe to metoda tworzenia rozwiązań, które mają faktycznie dotykać rzeczywistego problemu użytkownika.

5 kroków

Design Thinking składa się z pięciu kroków:

  1. Empatia
  2. Definicja problemu
  3. Generowanie pomysłów
  4. Prototypowanie
  5. Testowanie

Kroki te mogą być powtarzane, aż do uzyskania ostatecznego produktu lub usługi, która spełni potrzeby użytkowników.

Omówimy sobie te kroki dokładniej.

Empatia.

Proces Design Thinking rozpoczyna się od empatii. Próbujemy tutaj zrozumieć potrzeby i problemy użytkownika. Szukamy jego motywacji i problemów, które możemy pomóc mu rozwiązać. Możemy wykorzystywać do tego różne narzędzia pomocnicze:

  • Mapy empatii
  • Wywiady etnograficzne
  • Obserwacje użytkowników
  • Ankiety wraz z analizą otoczenia i potrzeb

Przy ankietach dobrze jest wziąć pod uwagę, że użytkownicy często co innego mówią próbując wypaść lepiej, a inaczej się zachowują.

Definicja problemu

To jest moment, w którym zbieramy informacje z poprzedniego etapu i próbujemy precyzyjniej określić jaki jest rzeczywisty problem do rozwiązania. Na tym etapie warto zwrócić uwagę na często powtarzany błąd. Niestety ale nasz mózg z racji swojego lenistwa w naturalny sposób myśli rozwiązaniami, dlatego, żeby faktycznie szukać sedna problemu. Możemy się wspomagać różnymi technikami, np:

  • 5 x Why

Generowanie pomysłów

W tym kroku skupiamy się na generowaniu jak największej liczby pomysłów na rozwiązanie zidentyfikowanego problemu. Ważne jest, aby zachęcać do swobodnego wypowiadania się i nieocenzurowanego generowania pomysłów. Kilka technik brainstormingowych, które możesz zastosować w tym etapie, to:

  • Metoda 6 kapeluszy
  • Strategia Walta Disneya
  • SCAMPER

Po zebraniu wielu pomysłów, możecie przeprowadzić selekcję i wybrać najlepsze rozwiązanie do dalszego rozwoju. Można to zrobić poprzez głosowanie, dyskusję w zespole lub analizę korzyści i kosztów poszczególnych pomysłów.

Pamiętaj, że w tym etapie ważne jest zachowanie otwartego umysłu i rozważenie różnych alternatyw, nawet tych na pierwszy rzut oka niewykonalnych. Często to właśnie nietypowe pomysły prowadzą do ciekawych i skutecznych rozwiązań.

Prototypowanie

Stworzenie wizualnego lub interaktywnego prototypu rozwiązania. Prototypowanie to kolejny krok w, który pozwala na eksplorację rozwiązań. Istnieje wiele technik prototypowania.

  • Papierowy prototyp: Można stworzyć prosty prototyp za pomocą ołówka i papieru, aby zobaczyć wizualnie, jak mogłoby wyglądać rozwiązanie. Można rysować interfejs użytkownika, przyciski, menu itp.
  • Cyfrowy prototyp: Istnieje wiele narzędzi, takich jak Figma, Sketch czy Adobe XD, które umożliwiają tworzenie interaktywnych prototypów. Można tworzyć interakcje, testować scenariusze użytkowania i eksplorować różne funkcje.
  • Prototyp fizyczny: Jeśli projekt dotyczy fizycznego produktu, można użyć materiałów takich jak drewno, plastik, gąbka itp., aby zbudować prototyp. Można go dotknąć, obejrzeć z różnych perspektyw i ocenić jego wygodę.

Niezależnie od wybranej techniki, ważne jest, aby prototyp był wystarczający, aby umożliwić testowanie i uzyskanie informacji zwrotnej od użytkowników.

Testowanie

Przetestowanie prototypu na grupie użytkowników i uzyskanie opinii oraz informacji zwrotnych, które pozwolą na dalsze doskonalenie projektu.

Testowanie polega na zaprezentowaniu prototypu użytkownikom i zebraniu opinii. Testy mogą być przeprowadzane za pomocą różnych metod, takich jak:

  • Wywiady: Przeprowadzanie rozmów z użytkownikami, zadawanie pytań dotyczących ich doświadczeń z prototypem i rejestrowanie ich opinii.
  • Obserwacje: Obserwowanie reakcji użytkowników na prototyp, ich zachowań i interakcji z nim.
  • Testy użyteczności: Prośba użytkowników o wykonanie określonych zadań za pomocą prototypu i obserwowanie, jak sobie radzą oraz jakie mają problemy.
  • Ankiety: Zadawanie użytkownikom określonych pytań dotyczących prototypu i zbieranie ich odpowiedzi.

Cel

Celem testowania jest zrozumienie, jak użytkownicy reagują na prototyp, czy spełnia on ich potrzeby i oczekiwania, oraz jak można go dalej ulepszyć. W oparciu o zebrane informacje, można wprowadzać iteracyjne zmiany i doskonalić projekt.

Ważne jest, aby testować prototyp na różnorodnej grupie użytkowników, reprezentującej docelową grupę docelową. To pozwoli uzyskać różnorodne perspektywy i opinie, które będą pomocne w ostatecznym kształtowaniu projektu.

Pamiętaj, że testowanie nie jest jednorazowym wydarzeniem. Może być powtarzane wielokrotnie, aby uzyskać jak najwięcej informacji i dostosować projekt do rzeczywistych potrzeb użytkowników.

Jeszcze raz.

Design Thinking to takie podejście do projektowania, które łączy elementy projektowania, biznesu i psychologii. Składa się z pięciu kroków: empatii, definicji problemu, generowania pomysłów, prototypowania i testowania. To pozwala na znalezienie rozwiązań zorientowanych na człowieka i przez to dostosowywanie produktów do rzeczywistych potrzeb.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x