Scrum Master

Co właściwie robi Scrum Master?

Scrum jest prosty

To słowa wyjęte z Scrum Guide v. 2020.
To prawda. Sam Scrum jest prosty. Jednak im dłużej zdobywam wiedzę o tym, czym zajmuje się Scrum Master, tym bardziej skłaniam się ku temu, że to ktoś, kto nie tylko sprawuje opiekę nad wdrożeniem i działaniem Scruma.
Scrum Master wg mojej obecnej wiedzy to osoba o szerokiej, rozległej wiedzy z dziedzin psychologii, relacji, przywództwa i rozwijania ludzi.
To dość “miękka” specyfikacja. Wiąże się to z ciemną stroną tego zawodu — niezrozumieniem go.

Scrum Master Darmozjad.

Nie zdziw się, jeśli usłyszysz takie słowa w swojej karierze.
Krocząc drogą ku zwinności, spotkasz się z różnymi tezami:

  • Scrum Master powinien prowadzić tylko jeden zespół.
  • Scrum Master ma tyle czasu, że spokojnie poprowadzi kilka zespołów.
  • Scrum Master aktywnie robi nic.
  • Scrum Master potrzebny jest wszędzie.
  • Scrum Master dąży do tego, żeby stać się niepotrzebnym.

Czytając tak teoretycznie rozbieżne opinie, sam dostaję mętliku w głowie.
Scrum Guide opisuje wydarzenia, role i artefakty. Czytając go bez wcześniejszego doświadczenia, możesz, tak jak ja na początku odnieść wrażenie, że poza facylitowanien wydarzeń Scrum Master nie jest za bardzo potrzebny w zespole.
Część zespołów wręcz wyznacza SMa pośród siebie i to on prowadzi spotkania.
To czasem działa, a czasem nie. Nie jestem w stanie zanegować takiego działania, jeśli tylko ten system… działa.

Czy to, że system działa znaczy, że nie trzeba go poprawiać?

Według zasad Lean wywodzących się z Toyoty nie ma procesu idealnego. Zawsze można coś poprawić. Wynika to z tego, że nawet jeśli w tym momencie doprowadzimy nasz proces do perfekcji, to sytuacja dookoła jest zmienna. Zmiana ludzi, zmiana decyzji klienta, zmiana dostaw. Wszystko może mieć wpływ na nasz proces produkcji. Odnosi się to zarówno do pisania kodu, tworzenia części samochodowych czy projektowania mieszkań.

I to tutaj potrzebny jest Scrum Master — Servant Leader. Szczupłe przywództwo (Lean Leadership), o którym wspomniałem w kontekście Toyoty, mówi o podejmowaniu decyzji przez osoby, które są jak najbliżej gemba, czyli miejsca produkcji. Czy to oznacza, że liderem powinien być najlepszy programista albo najbardziej doświadczony projektant? Tak. To oni powinni podejmować decyzje i być za nie odpowiedzialni. Odpowiedzialnością Scrum Mastera jest umożliwienie tym osobom podejmowanie tych działań. Nauczenie ich tego, że nie zawsze czekamy wygodnie na decyzje zarządu, tylko sami je podejmujemy.

Trochę mieszam tutaj zasady wywodzące się z różnych filozofii. Ma to swoje uzasadnienie. Uważam, że Scrum Master nie może ograniczać się do wiedzy na temat Scruma, a jedną z jego największych zalet jest doświadczenie życiowe i umiejętność dobrej rozmowy.

Jakie konkretnie zadania należą do Scrum Mastera?

  • Coaching zespołu — zadbanie o to, żeby zespół pracował razem. To spore wyzwanie w momencie, gdy pracujemy asynchronicznie.
  • Pomoc w rozwiązywaniu konfliktów w zespole. Dokładniej mówiąc, chodzi o zauważanie narastających konfliktów na jak najwcześniejszym ich etapie i próby rozwiązywania ich.
  • Codzienne poprawianie procesów i praktyk, np. zadbanie o refaktoring kodu, pomoc w kontrolowaniu postępów prac przez developerów.
  • Przygotowanie wydarzeń w Sprincie, upewnienie się, że zespół jest przygotowany do wzięcia udziału w każdym z wydarzeń. (Planowanie Sprintu, Refinement, Retro, Daily).
  • Facylitacja tych wydarzeń na początku pracy z zespołem. Nauczanie zespołu, w jaki sposób mogą przeprowadzić spotkania bez udziału Scrum Mastera. Tutaj też jego rolą jest uzmysławianie członkom zespołu, jaki jest cel tych wydarzeń.
  • Wsparcie w komunikacji pomiędzy Właścicielem Produktu a zespołem. Mimo że Właściciel Produktu jest członkiem zespołu, a nie osobnym działem w organizacji, to jego osobiste cele mogą być inne niż reszty zespołu. Zadaniem Scrum Mastera jest tak zgrywać Deweloperów i Właściciela Produktu, żeby ich cele były zbieżne.
  • Codzienne dbanie o to, żeby zespół stosował Scruma. Jest to też pilnowanie pewnej prostoty działania. W Agile mile widziane jest eksperymentowanie. Czasem prowadzi to do przekomplikowania procesów.
  • Zadbanie o umiejętność pilnowania czasu spotkań przez zespół, co przekłada się na rzeczywistą produktywność.

Podsumowując, głównym zadaniem Scrum Mastera jest ciągłe poprawianie efektywności zespołu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

[…] W: Cześć Rafał. Czym się zajmuję? Jestem w trakcie nauki. Chcę się przebranżowić na Scrum Mastera — to taki wredny gość, co krzyczy na programistów, żeby sprawniej klepali kod. Tylko robi to […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x